CO JE OLEJOVÁ TERAPIE?

Kdo jednou propadne přírodní kosmetice, která využívá ve svém složení působení vonných silic (éterických olejů), nemůže už jinak. Éterické oleje jsou látky, které produkují siličnaté rostliny. Mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu, ale také působit na naše tělo a psychiku. Vhodným výběrem tak můžeme docílit úlevy od spousty problémů, posílit imunitu a předejít některým onemocněním.

V jedné mrňavé lahvičce je koncentrát z několika set až tisíce kilo rostlin, a tak je nutné olejíčky pečlivě ředit v nosném rostlinném oleji, alkoholu, medu nebo tučném mléce. Je asi zbytečné zdůrazňovat, že kvalita éterických olejíčků, které mají pozitivně ovlivňovat naše tělo, je zcela zásadní. Vždy musí být 100% přírodní, na lahvičce označená latinským názvem, zemí původu a datem spotřeby.
Nesmíme zapomínat ani na to, že éterické oleje mají velkou sílu, a tak je dobré vědět i o případných kontraindikacích.

Cedr

Silice z cedrového dřeva harmonizuje psychiku a celkově uklidňuje. Je to přírodní atiseptikum, rozpouští hleny a je vhodná k inhalaci při kašli. Dá se využít také jako repelent. V kosmetice se uplatní při péči o mastnou a aknózní pleť anebo při ošetřování vlasů s lupy.

Benzoe

Silice z benzoové pryskyřice připomíná vůní vanilku. Působí antisepticky na dýchaí cesty. Uklidňuje kašel, zmírňuje chrapot. Lze použít také při bolestech kloubů. Působí jako přírodní konzervant kosmetických přípravků a fixátor vůně. V kosmetickém ošetření se používá na podrážděnou a suchou pleť.

Ylang-ylang

Silice ylangu zmírňuje nervové napětí, uklidňuje a snižuje krevní tlak. Působí také jako afrodiziakum. Její omamnou vůní se však lze i předávkovat. Dlouhodobá inhalace může vyvolat bolest hlavy. V kosmetice se využívá jejího hydratačního účinku na všechny typy pleti.

Levandule

Levandule je pravděpodobně nejvšestranější léčivou bylinkou. Nejen, že krásně voní a vypadá, ale snítka levandule pověšená ve skříni ochrání vaše prádlo před moly. Éterický olej z levandule hojí oděrky a odřeniny, spáleniny i kožní nemoci. Všeobecně zklidňuje a snižuje krevní tlak. Pomáhá při nespavosti, bolestech, potížích se srdíčkem a smutku. Můžeme jej využít i v těhotenství a v péči o děti. V kosmetice se využívá jeho silné schopnosti regenerační a zklidňující. Je to jeden z mála olejíčků, které se dají používat na pleť neředěné. Opatrně s levandulí by měli zacházet ti, které trápí nízký krevní tlak.

Tea tre - čajovník

Má široké pole použití při plísňových, bakteriálních a virových infekcích, dezinfikuje štípance, opary a drobná poranění, posiluje imunitu. Jako účinné kloktadlo pomáhá při bolení v krku a při rýmě. A co je příjemné, zmírňuje svědění. V kosmetice používáme tea tree olejíček pro každý typ pleti, ale zejména pleti. Prospěje zejména mastné pleti a pleti s akné.

Pomeranč

Pomerančová silice má široké spektrum použití, ale nejvíce se využívá při potížích s trávicím traktem a nervovou soustavou. 1-2 kapky smíchané s medem užíváme při nadýmání, bolesti břicha a harmonizaci jater. Pomeranč rozpouští smutek, nervozitu a stres. Posiluje srdíčko a snižuje horečku. V kosmetice se využívá zejména na pleť zralou, unavenou a pro rozproudění energie. Ve směsi s jalovcem je účinným pomocníkem na ošetření celulitidy. Pomerančová silice je fototoxická. Mohla by při slunečním záření vyvolat kožní reakci, proto v létě dáme přednost silici bez terpenu, která je těchto složek zbavená.

Bazalka

Éterický olej z bazalky je považován za nejúčinnější přírodní nervové tonikum. Využívá se při potížích s nespavostí, vyčerpanosti, nervozitě a úzkosti. Pomáhá lépe snášet bolesti, nachlazení, nevolnost i štípance od hmyzu. V kosmetice se využívá pro své detoxikační a antiseptické působení, zmírňuje svědění, tonizuje, prokrvuje a osvěžuje. Bazalkovou silici není vhodné používat v těhotenství.

Bergamot

Bergamotovou silici využíváme při nervovém napětí a úzkosti. Je také přírodním antiseptikem a antispazmatikem. Pomáhá v boji s opary, podporuje hojení, zajizvuje. V kosmetickém ošetření se uplatní její hojivé uplatnění při akné, nečisté pleti a mastné pleti. Zklidňující účinky bergamotu z něj dělají vhodného pomocníka pro pleť podrážděnou holením.

Geránium

Geránium můžeme využít při nervovém vypětí a bolestech nervového původu. V lidovém léčitelství se využívá při pásovém oparu, aftech, zánětech zubů, ale také k rychlejšímu hojení ran. Účinné je prý také proti vším a roupům. V kosmetickém ošetření má své nezastupitelné místo, protože působí hojivě na všechny typy pleti, včetně pleti mastné, zanícené nebo exematické. Má čistící, hojivý a tonizační účinek.

Růžové dřevo

Krásnou růžovou vůni s kořenitým nádechem můžeme využít při nervozitě, stresu, nespavosti a bolesti hlavy. V kosmetickém ošetření využíváme jeho hojivých účinků při suché a ochablé pleti.

Borovice

Silice z borovice je všestranným pomocníkem při léčení nachlazení, zápalu plic a astmatu. Kuřáci můžou využít jejího uvolňujícího působení při kuřáckém kašli. Při svalové únavě a vyčerpání si můžeme silici zředěnou nosným olejem přidat do koupele. V kosmetickém ošetření se využívá jejích prokrvujících vlastností na nečistou pleť a mastnější pleť.

Rozmarýn

Rozmarýnová silice je velmi stimulující a harmonizující. Pomocí rozmarýny si můžeme ulevit při bolestech hlavy, únavě, nachlazení, revmatismu, ale i při střevních potížích. Zvyšuje krevní tlak a povzbuzuje celý nervový systém. V kosmetice se využívá při ošetřování nečisté pleti, má hojivé působení, zabraňuje tvorbě jizev. Silici není vhodné používat při vysokém krevním tlaku, epilepsii, v těhotenství a u dětí do 6ti let.

Grapefruit

Grapefruitová silice působí stimulačně. Její krásná, osvěžující vůně nám pomůže rozehnat smutek a špatnou náladu. Je výborná také do koupelí a masáží, protože reguluje funkci potních žláz. V kosmetickém ošetření se využívá její prokrvující a tonizační působení.

Šalvěj lékařská

Šalvějová silice je velmi silná, proto je potřeba s ní zacházet uvážlivě. Zklidňuje nervy, pomáhá při tělesném i duševním oslabení, plísních, bolestech v krku a rýmě. Podporuje trávení, působí proti nadýmání a lehce snižuje krevní tlak. V kosmetické péči využíváme její antiseptické, adstringentní a tonizační vlastnosti. Zklidňuje zanícenou pokožku, čistí pomalu pracující pleť.

Mrkev

Mrkev podporuje trávení, proto se používá při nechutenství a bolestech žaludku. Hojí hnisavé, nehojící se rány. V kosmetickém ošetření je ceněna pro vysoký obsah provitamínu A. Povzbuzuje činnost lymfatického systému, je vhodná pro ošetření aknózní a nečisté pleti. Regeneruje a tonizuje pokožku, použít jí můžeme jako prevenci vzniku vrásek kolem očí.